Beskidzkie atrakcje: Goleszów

Bliskość tak znanych miejscowości, jak Ustroń oraz Skoczów, położenie przy szlakach prowadzących w stronę pasma Czantorii i malownicza okolica – oto czynniki, dzięki którym Goleszów jest miejscowością coraz chętniej odwiedzaną przez turystów. Ta kameralna wieś, leżąca w Beskidzkie Śląskim, jest doskonałym punktem wypadowym w góry oraz ważnym celem niejednej wycieczki rowerowej. Dlaczego warto odwiedzić tę miejscowość?

Goleszów to jedna z najstarszych miejscowości na terenie Śląska Cieszyńskiego. Wiadomo, że wieś ta istniała już w latach 20-tych XIII wieku. W XVIII stuleciu zaczął się tu rozwijać przemysł, przy czym podstawą lokalnej gospodarki okazało się wydobycie kamienia. Pod koniec XIX wieku powstała tu cementownia „Goleszów”, przy której w czasie II wojny światowej mieścił się podobóz KL Auschwitz. Dziś o zamordowanych tu więźniach przypomina specjalna tablica, przy której turyści dość często się zatrzymują.

Na jakie zabytki warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po Goleszowie? Na uwagę zasługują tu dwie świątynie: ewangelicka z końca XVIII wieku oraz katolicka, wzniesiona już w okresie międzywojennym. Dla większości turystów Goleszów jest jednak punktem wyjściowym na Wielką Czantorię oraz na Tuł – niewysoki szczyt, znany z ciekawego rezerwatu przyrody.