Ozonowanie klimatyzacji w Warszawie – krok po kroku

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, którym powinien być poddawany każdy samochód, jest ozonowanie klimatyzacji. Zabieg ten nie tylko pozwala na usunięcie wszelkich negatywnych zapachów jak pleśń, mleko, stęchlizna czy też innych, ale także wielu różnych bakterii. Dzięki temu oddychanie powietrzem w samochodzie będzie o wiele zdrowsze. Poniżej prezentujemy informacje jak przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji.

1) Przygotowanie

Przede wszystkim należy usunąć lub zneutralizować źródło nieprzyjemnego zapachu. W przypadku pleśni będzie to mechaniczne usunięcie grzybów czy też potraktowanie miejsc zanieczyszczonych środkami grzybobójczymi. Oczywiście w przypadku gdy problemy dotyczą gryzoni, owadów to trzeba usunąć wszelkie ich siedliska. Dopiero po realizacji tego kroku można przystąpić do następnych działań.

2) Ustawienie ozonatora

Ozonowanie klimatyzacji zaczyna się od ustawienia ozonatora. W zależności od modelu urządzenia należy go ustawić wewnątrz lub też na zewnątrz samochodu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem przy większości ozonatorów jest ustawienie go wewnątrz na fotelu pasażera. Oczywiście trzeba pamiętać, aby prąd doprowadzić przy wykorzystaniu możliwie najmniejszej szpary.

3) Ozonowanie

Podczas pracy ozonatora wentylatory w samochodzie powinny być ustawione na obieg wewnętrzny. Dzięki temu ozon nie tylko dostanie się do wnętrza samochodu, ale także kanałów wentylacyjnych np. do parownika klimatyzacji. W zależności od stanu akumulatorów można uruchomić wentylatory na wyłączonym lub włączonym silniku. W większości przypadków starczy 30-60 minut ozonowania.

4) Usunięcie zapachu

Po wykonaniu ozonowania klimatyzacji należy dobrze przewietrzyć pojazd, co najmniej 1h, ponieważ ozon jest trujący dla człowieka. Warto zostawić samochód z otwartymi szybami bądź nawet drzwiami i włączonymi nawiewami.

Cały proces nie jest trudny, trzeba tylko dokładnie go zaplanować.