Podróże po Rosji: awangardowa architektura w Moskwie

We wczesnych latach dwudziestych wydarzenia polityczne w nowo powstałym Związku Radzieckim stworzyły środowisko dla radykalnych innowacji w projektowaniu architektonicznym. Wiele projektów pozostało na papierze, ale do 1925 r. podjęto szereg eksperymentalnych projektów na dużą skalę pomimo poważnych ograniczeń technologii inżynierskiej. Paralele z ruchami awangardowymi takimi jak mała architektura miejska w innych częściach Europy i Stanach Zjednoczonych doprowadziły do międzynarodowej wymiany idei w dziedzinie teorii architektury.
Piękno architektury Moskwy
Najważniejszym przejawem sowieckiego awangardowego wzornictwa lat 20. był konstruktywizm, reprezentowany przez Organizację Architektów Współczesnych. „Konstruktywizm” był od tego czasu używany jako ogólne określenie małej architektury miejskiej jako modernistycznej w Związku Radzieckim, chociaż byli wybitni awangardowi architekci, tacy jak Konstantin Mielnikow, którzy odrzucili tę etykietę.
Na początku lat trzydziestych reżim sowiecki zastąpił modernizm konserwatywnym podejściem projektowym opartym na modelach historyzmu, takich jak neoklasycyzm. Jednak niektóre projekty konstruktywistyczne trwały do końca lat 30. XX wieku. Ten wybór fotografii stanowi przegląd najważniejszych przykładów małej architektury miejskiej z Moskwy, centrum radzieckiej architektury awangardowej.
Poniższe widoki pochodzą z kolekcji prawie 149 000 cyfrowych obrazów, negatywów i fotografii Rosji przekazanych przez uczonego zachodniego fotografa.