Ogólne zasady wykonywania przerw roboczych w betonowaniu

Przerwy robocze w betonowaniu są nieuniknioną częścią wykonywania większych obiektów i masywów betonowych. Są miejscami, w których celowo zakończono betonowanie. Najlepiej, by były one zaplanowane i nie wypadały przypadkowo i ważne, by wygładzić beton w miejscu, w którym będzie się on łączyć z nowym. Mniejsze obiekty mogą nie posiadać przerw roboczych, jednak czasem są one niezbędne. Są najsłabszymi miejscami konstrukcji, a ich wytrzymałość na rozciąganie jest niewielka. 

Ogólne zasady wykonywania przerw roboczych w betonowaniu

Ogólnymi zasadami wykonywania przerw roboczych w betonowaniu są między innymi zakładanie ich w miejscach najmniejszych sił wewnętrznych, betonowanie razem tych części budowli, które należą do siebie w sposób statyczny oraz umieszczanie przerw prostopadle do przebiegu głównych naprężeń ściskających w celu uniknięcia naprężeń rozciągających 

Warto wygładzić jest powierzchnię, w której zakończone zostały pracę, dobrze też, by z jego powierzchni wystawały ziarna kruszywa. Pozostawiane są one w celu zazębiania się z nowo ułożonym betonem. Warto również powlec powierzchnię starego betonu warstwą zaczynu cementowego. Należy również odpowiednio przygotować powierzchnię betonu, jeśli przerwa była dłuższa, niż trzy dni. Należy usunąć luźne ziarna kruszywa oraz białawą warstwę mleczka cementowego, a następnie oczyścić i odpylić powierzchnię styku, a także ją starannie zwilżyć.