Bieszczady dla miłośników sztuki

Bieszczady to niezwykła kraina, która zachwyca nas pięknem przyrody oraz ciekawą historią. Wycieczki po tej części kraju mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Na jakie zabytki, atrakcje oraz wystawy powinni zwrócić tu szczególną uwagę miłośnicy sztuki?
W Bieszczadach na brak dzieł sztuki o ogromnej wartości artystycznej nie można narzekać. Jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki znajduje się Sanok i muzeum, urządzone w murach tutejszego zamku. Na zwiedzających czeka tutaj wspaniała kolekcja dzieł sztuki sakralnej, cennych ikon oraz największy w Polsce zbiór prac Zdzisława Beksińskiego. Pięknymi ikonami może się też pochwalić Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego. Skansen ten zajmuje powierzchnię 38 ha i jest największym parkiem etnograficznym w Polsce. Turyści, którzy zdecydują się zajrzeć na jego teren, będą mogli zobaczyć około 120 obiektów, sprowadzonych do Sanoka z wsi leżących w Bieszczadach oraz na terenie Beskidu Niskiego. Architektura Bojków i Łemków, drewniane cerkwie oraz kościoły katolickie, skromne zagrody i szlacheckie dworki – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się w tym muzeum spotkać.
W czasie wycieczki po tak pięknej krainie, jaką są Bieszczady, warto odwiedzić te miejscowości, w których do dziś znajdują się drewniane cerkwie. Nie brak w ich gronie cennych zabytków dawnej architektury, które mogą zadziwiać zarówno swą bryłą, jak i pięknym wnętrzem. Gdzie warto się wybrać? W rejonie Ustrzyk Dolnych wyróżnia się cerkiew w Równi, z kolei w rejonie Sanoka kusi cerkiew w Uluczu. Miłośnicy zabytków z listy UNESCO powinni z kolei odwiedzić wschodniołemkowsą cerkiew w Turzańsku oraz bojkowską cerkiew w Smolniku nad Sanem. Każda z tych budowli ma wiele uroku, a możliwość ich zwiedzenia dla każdego miłośnika sztuki stanie się wspaniałym doświadczeniem.