Szkodniki drewna sosnowego.

Drewno sosnowe to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów naturalnych. Jego łatwa dostępność i relatywnie niska cena, sprawiają, że jest jednym z najbardziej popularnych gatunków drewna służących do budowy i wyposażania wnętrz. Niestety i na nie i na jego amatorów czyha wiele pułapek. Są nimi szkodniki drewna sosnowego.
Amatorzy sosny
Drewno sosnowe poza niewątpliwymi walorami konstrukcyjnymi, jak trwałość i twardość jest też estetyczne. Bursztynowy kolor i wyraźny rysunek słojów zachęcają do stosowania go również w meblach i dekoracjach. Niestety jego walory smakowy przyciągają też szkodniki drewna sosnowego i to już na etapie wzrostu drzew. Jednym z najbardziej popularnych i zmorą szkółkarzy jest szeliniak sosnowiec.
Ten urodziwy, skądinąd chrząszcz o ciemnych pokrywach, nakrapianych ciemną żółcią, wyposażony w ryjek, potrafi poważnie zaszkodzić uprawom. Larwy żerują w szyjkach korzeniowych młodych drzew, powodując ich obumieranie. Dorosłe osobniki dojadają sosną do chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej. Masowe wystąpienie tego szkodnika sosny może wyniszczyć sporą uprawę. Ponadto ślady żerowania szeliniaka sosnowca stają się furtką do wtórnych zakażeń drewna, w tym i grzybiczych.
Do tych ostatnich należy sinizna drewna wywoływana przez pasożytnicze grzyby z rodziny workowców. Powodują one nie tylko nieestetyczne przebarwienia, zmniejszające gospodarczą wartość drewna, ale także niszczą jego strukturę, należąc do jednych z najbardziej uciążliwych szkodników drewna sosnowego. Siniźnie można zapobiegać, składując drewno zaraz po przetarciu w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, która zapobiegnie rozwojowi grzyba. Poza zagrożeniami ze strony chrząszczy uszkadzających uprawy i pasożytniczych grzybów, na drewno sosnowe czyhają też inne szkodniki. Jednym z nich jest trzpiennik olbrzym.
Ten owad o imponujących rozmiarach, które zdradza samą nazwą, składa jaja w drewnie drzew iglastych, w tym i sosny. Cykl rozwojowy może trwać nawet 2 – 3 lata, w związku, z czym szkodnik uszkadza drewno wykorzystane już w konstrukcji, czy do wyrobu mebli. Larwy drążą korytarze, niszcząc strukturę, co czyni je jednymi z najgroźniejszych przyczyn uszkodzeń drewna. Jednak nie jesteśmy bezbronni w walce z pożeraczami naszych mebli, podłóg i elementów konstrukcyjnych.
Na rynku znajduje się wiele preparatów, którymi można tępić szkodniki drewna sosnowego. Warto sięgnąć po jeden z nich, a kupując drewno, upewnić się, czy było ono prawidłowo przechowywane i zaimpregnowane.